Pracownik największym zagrożeniem dla poufności danych
Dla większości firm największym czynnikiem ryzyka w zakresie wycieku i kradzieży poufnych informacji jest sam... pracownik. Dlatego aż 42 proc. organizacji nie pozwala zatrudnionym osobom na dostęp do prywatnych usług chmurowych poprzez firmową sieć - wynika z raportu "Cloud Security Survey Report" opublikowanego przez firmę CloudPassage. Eksperci Onex Group zwracają uwagę, że chmura to wiele możliwości zarządzania dostępem do danych. Można m.in. w prosty sposób tworzyć wspólne systemy, ale z różnymi poziomami dostępu.
Dane firmowe przechowywane w chmurze są niejednokrotnie lepiej chronione, niż te trzymane na serwerach wewnętrznych. Dotyczy to zwłaszcza małych i średnich firm, które nie dysponują rozbudowaną infrastrukturą IT i często nie przeznaczają dużych budżetów na zabezpieczenia. Takie firmy w momencie przeniesienia danych do chmury, tylko zyskują w aspekcie bezpieczeństwa. Warto jednak pamiętać, że przeniesienie danych niesie ze sobą obowiązek edukacji w zakresie odpowiedniego dbania o zasoby. Jednym ze sposobów jest przeszkolenie pracowników
Chmura wymaga nowego podejścia do bezpieczeństwa
Większość tradycyjnych narzędzi służących do dbania o bezpieczeństwo danych nie zostało zaprojektowanych dla środowisk typu cloud. Do nich zaliczają się np. tradycyjne Firewall’e systemowe pozwalające m.in. na blokady stron internetowych o wysokim ryzyku. Wraz ze wzrostem ilości cyberzagrożeń kluczowe stało się nie tylko zabezpieczanie wewnętrznej sieci firmowej, ale również monitorowanie ruchu danych wewnątrz organizacji. Zwłaszcza, że mobilność, którą oferują produkty chmurowe, daje dostęp do informacji firmowych wszystkim osobom z dowolnego miejsca. To przełamuje tradycyjną topologię obrony przez wyciekiem informacji. Wie o tym aż 59 proc. przedsiębiorców, którzy przyznają, że tradycyjne rozwiązania tylko w znikomym stopniu radzą sobie z nowymi wyzwaniami w zakresie bezpieczeństwa. Przeciwnego zdania jest tylko 14 proc. firm.
Jakie narzędzia bezpieczeństwa wykorzystują firmy korzystające z chmury? Między innymi poziomują dostęp do danych firmowych. Odpowiednio zarządzając tożsamością użytkowników, można w prosty sposób tworzyć wspólne systemy, ale z różnymi poziomami dostępu. Dobrym przykładem jest Sharepoint, który pozwala m.in. na zarządzanie dostępem do konkretnych dokumentów. Można na stałe zabezpieczyć dokument, powodując, że tylko zweryfikowana osoba będzie mogła go otworzyć lub edytować, zablokować możliwość kopiowania, robienia zrzutów ekranu, wydruku a nawet robienia zdjęcia monitora, ponieważ te systemy wykorzystują znaki wodne do ustanowienia ochrony przed takim przypadkiem.
Wykwalifikowany personel kluczem bezpieczeństwa
Firma, która chce zwiększyć bezpieczeństwo danych przechowywanych w chmurze, powinna zacząć od przeszkolenia pracowników. Takiego zdania jest aż 61 proc. organizacji, które zaimplementowały u siebie rozwiązania chmurowe. Te firmy albo już przeprowadziły albo planują realizację specjalnych szkoleń dla personelu IT. Na warsztatach poznaje się najnowsze rozwiązania, trendy, zagrożenia i możliwości łagodzenia skutków nieprzewidzianych zdarzeń.
Ponadto, 45 proc. organizacji planuje współpracować z zewnętrznym partnerem w zakresie bezpieczeństwa danych firmowych, a 42 proc. wdroży dodatkowe oprogramowanie.
Przedsiębiorcy obawiają się, że nielojalni pracownicy mogą doprowadzić do wycieku poufnych danych firmowych. Żeby temu zapobiec należy wyposażyć członków kluczowych zespołów, którzy mają dostęp do wrażliwych informacji, we wszystkie niezbędne narzędzia i wiedzę potrzebną do walki z niebezpieczeństwami czyhającymi w chmurze. I choć firmy mają coraz większe zaufanie do rozwiązań typu cloud, ciągła edukacja jest niezbędna
Polecamy również

Wsparcie IT dla firm

Jak poprawić komunikację w firmie dzięki Office 365? Teams , Skype i Planner.

Wdrożenie Office 365 w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu

Najważniejsze korzyści płynące z Power BI

Dlaczego warto robić Backup? Jak go wykonać?

Dlaczego w Onex Group wdrożyliśmy chmurę Azure?

Oszczędność pieniędzy dzięki chmurze. Jak zyskać przenosząc się do Azure?

Na czym polega efektywna praca z Office 365?

Na czym polegają wdrożenia usługi Office 365?

Kompleksowe środowisko pracy w chmurze w Northgate Logistics

Jak zabezpieczyć dane korzystając z chmury Microsoft?

Epidemia ransomware dotyczy już prawie połowy firm

Korzyści płynące z chmury królują nad zagrożeniami

Firmy MŚP coraz bardziej zorientowane na chmurę

Spada liczba ataków phishingowych. MŚP w grupie podwyższonego ryzyka

Polska coraz bardziej gotowa na chmurową rewolucję

Dwie trzecie firm z sektora MŚP pracuje w chmurze, więcej o 16 pp. niż rok temu

Przybywa możliwości i zachęt do szkolenia przez internet

Boją się chmury, pomimo braku problemów?

Rosną obawy o bezpieczeństwo chmury

Ponad połowa przedsiębiorców nigdy nie miała negatywnych doświadczeń z chmurą

Chmura pochłania co najmniej 15 proc. budżetu IT

Z Office 365 korzysta już co piąty pracownik

MŚP coraz częściej ofiarami ataków hakerskich

Co druga licencja w Polsce jest nielegalna

Przedsiębiorcy coraz częściej stawiają na chmurowe usługi dodatkowe

Chmura: im mniejsza firma, tym bardziej obawia się o bezpieczeństwo danych

Polski biznes chętnie korzysta z rozwiązań chmurowych

Trendy w rozwiązaniach chmurowych: hybryda zyskuje na znaczeniu

Większość polskich firm organizuje szkolenia stacjonarne, ale e-learning zyskuje na znaczeniu

Co druga firma w Polsce korzysta z rozwiązań chmurowych

Za nami przełomowy rok w kontekście usług chmurowych

Start-upy rozwijają skrzydła w chmurze

Nowy Office 2016 – jak zmienił się Excel?

Office 365 – korporacyjne standardy w małej i średniej firmie

Rośnie popularność Office 365 w sektorze MŚP

Microsoft Publisher – aplikacja DTP w pakietach MS Office

Skype dla firm: zabezpieczenia klasy korporacyjnej i intuicyjny interfejs
