Najważniejsze korzyści płynące z Power BI
Podstawą wizualizacji zgromadzonych danych są oczywiście wykresy - słupkowe, kolumnowe, kołowe, liniowe, wykresy przebiegu w czasie lub wszystkie inne, które pozwalają ludziom łatwiej przyswoić ogromne zbiory. Najpopularniejszymi narzędziami umożliwiającymi zapisywanie i prezentację danych są aplikacje bazodanowe lub Microsoft Excel, wyposażony w funkcję tworzenia wykresów. Żyjemy jednak w czasach, gdy każda, nawet najmniejsza, i wydawałoby się błaha, informacja może pomóc w rozwoju naszego przedsiębiorstwa, dotarcia do kolejnych rynków zbytu i ostatecznie zwiększenia zysków. Gromadzonych informacji jest więc naprawdę multum i okazuje się, że dotychczas dostępne narzędzia Excela w postaci wykresów i tabel przestawnych mogą być niewystarczające do poprawnej analizy danych i ich interpretacji, szczególnie w czasie rzeczywistym.
Czym jest Power BI?
Power BI jest usługą, umożliwiającą wykonanie zaawansowanej analizy danych i projektowanie rozbudowanych raportów, powiązanych ze swoim źródłem, a następnie ich publikowanie oraz dalsze udostępnianie. Microsoft podzielił Power BI na aplikację desktopową, działającą w środowisku systemu Windows, umożliwiającą łączenie się ze źródłami danych, budowanie raportów oraz publikację w usłudze Power BI Online. Z kolei Power BI Online to serwer dostępny przez przeglądarkę internetową oraz specjalną aplikację dla urządzeń mobilnych. Usługa serwerowa łączy w sobie funkcjonalność Power BI Desktop, ale wyróżnia się tym, że umożliwia udostępnianie raportów, komentowanie oraz konfigurację procesów odświeżania danych.Mówiąc trochę prościej – usługa Power Bi służy do budowania raportów i usprawnia proces raportowania. Na tle arkuszy Microsoft Excel wyróżnia ją kilka istotnych elementów: nowoczesne i przejrzyste wizualizacje danych, możliwość projektowania tablic raportów (dashboardów) oraz interaktywność, umożliwiająca użytkownikowi wyodrębnienie z raportu nawet najbardziej szczegółowych danych.

Power BI – darmowy czy płatny?
Każdy użytkownik Office 365, zaraz po rejestracji, otrzymuje dostęp do darmowej wersji usługi Power BI i dla części osób czy organizacji będzie to wystarczające. Darmowa wersja Power BI daje nam możliwość łączenia się z kilkudziesięcioma źródłami danych, publikowania raportów na serwerze Power BI, eksportowania wizualizacji do plików programów Excel, PowerPoint oraz zapisywania ich w formacie CSV. To właściwie tyle i w tym momencie rodzi się pytanie czy potrzeba nam czegoś więcej? Możemy przecież łączyć się z danymi, publikować raporty w sieci i eksportować je do prezentacji PowerPoint. Warto więc zapoznać się z ofertą Power BI Premium oraz Power BI Pro. Zanim przejdziemy do szczegółów, zdefiniujmy różnice między wersją Pro a Premium. Power BI Pro, podobnie jak darmowa wersja, bazuje na licencjach dla użytkowników, natomiast Power BI Premium wdrażane jest na poziomie całej organizacji i opiera się na rozszerzaniu rozmiaru źródeł danych czy ogólnej pojemności serwera raportów. Istotny jest również fakt, że bez wersji Pro nie możemy kupić wersji Premium. Krótko mówiąc – Power BI Pro wprowadza znacznie większą funkcjonalność w stosunku do darmowej wersji, a Power BI Premium jest rozwinięciem wersji Pro dla organizacji pracujących ze zbiorami danych rosnącymi w szybkim tempie. Przejdźmy do konkretów.
Co znajdziemy w wersji Pro? Power BI Pro, gdzie za każdego użytkownika musimy zapłacić €8,40 miesięcznie, w porównaniu do darmowej wersji oferuje nam naprawdę świetne i przydatne funkcje. Oczywiście w wersji Pro otrzymujemy to samo co w darmowej edycji usługi, ale dodatkowo otrzymuje możliwość tworzenia aplikacji raportów, które później można łączyć z usługami zewnętrznymi, takimi jak Google Analytics czy Microsoft Dynamics CRM. Interesujące są subskrypcje e-mail, dzięki którym otrzymamy ważne dla nas powiadomienia o określonych przez zmianach w statystykach. Informatycy pracujący w naszej organizacji otrzymują dostęp do interfejsu API usługi Power BI, co pozwala tworzyć aplikacje integrujące się z ekranami raportów w czasie rzeczywistym, czyli na przykład przenosić raporty do firmowego intranetu. Interfejs API Power BI umożliwia też tworzenie niestandardowych i spersonalizowanych wizualizacji danych, które mogą wyróżnić raporty naszej firmy na tle konkurencji. Ostatnią cechą jest możliwość przenoszenia raportów z Power BI do analizy w arkuszu Microsoft Excel. Już te kilka dodatkowych funkcji może świadczyć, że wydatek kilkudziesięciu złotych miesięcznie może mieć pozytywny wpływ na kontrolę nad danymi.
Kolejnym krokiem rozwoju naszej usługi Power BI jest zakup wersji Premium. Żeby lepiej zrozumieć funkcjonalność wersji Premium wyobraźmy sobie sytuację, w której w naszej firmie kilka osób korzysta z wersji darmowej, bo funkcje w niej zawarte są dla nich wystarczające, a kilka innych osób posiada opłacone licencje wersji Pro, ponieważ ich praca wymaga bardziej rozbudowanych narzędzi. Na pierwszy rzut oka takie rozwiązanie wydaje się być dobre, bo w razie potrzeby użytkownikowi z darmową wersją można w każdym momencie kupić płatną wersję, ale tu rodzi się pytanie po co tak robić? Dzieląc użytkowników na darmowych i opłaconych rezygnujemy z możliwości ich współpracy, kiedy pojawi się taka nagła potrzeba. Power BI Premium kupujemy dla całego przedsiębiorstwa, bo każdy użytkownik posiada wtedy licencję Pro i otrzymuje dostęp do pełnej funkcjonalności usługi, a dodatkowo ma możliwość dystrybuowania pulpitów, raportów czy pojedynczych wizualizacji między współpracownikami a chmurą Power BI. Cena Power BI Premium uzależniona jest od naszego zapotrzebowania, więc oprócz podstawowych licencji Pro, płacimy za niezbędną nam przestrzeń roboczą.
Najważniejsze korzyści płynące z Power BI
Korzyści płynących z pracy z Power BI jest wiele i z pewnością bardzo szybko zauważą je osoby, które do tej pory analizowały dane w arkuszach Excela. Przede wszystkim istotny jest wachlarz źródeł danych. Mamy do dyspozycji pojedyncze pliki programu Excel lub CSV, pakiety zawartości danych pochodzących z usług takich jak Google Analytics, Microsoft Dynamics CRM czy Salesforce, bazy danych działające w chmurze takie jak Azure SQL czy lokalne bazy danych zapisane w plikach programu Access. Power BI pobiera dane nawet z portali społecznościowych, co będzie istotne dla osób zarządzających profilami np. na Facebooku. Oprócz pobierania danych Power BI pozwala też eksportować informacje do innych usług i programów Microsoftu – do arkuszy Excel czy prezentacji PowerPoint oraz witryn programu SharePoint, a za pomocą usługi Microsoft Flow można usprawnić wymianę informacji między pracownikami i ulepszyć system powiadomień. Power BI oferuje użytkownikom nowoczesne podejście do prezentacji analizowanych informacji, które sprzyja ich przyswajaniu przez odbiorcę i wyciąganiu wniosków. Utworzone raporty zapisywane są w specjalnej chmurze Power BI, do których dostęp można uzyskać z poziomu przeglądarki internetowej i aplikacji dla urządzeń mobilnych, dlatego dostęp do raportów mamy wszędzie tam, gdzie mamy dostęp do sieci. Power BI jest usługą bardzo intuicyjną i do podstawowej obsługi nie wymaga znajomości metod czy procesów analizy biznesowej, dzięki czemu każdy może tworzyć i przeglądać raporty. Dzięki funkcji Power BI Gateway dane ze wskazanych źródeł mogą być pobierane automatycznie oraz odświeżane w czasie rzeczywistym. I w końcu co bardzo istotne, według raportu Gartnera, Power BI jest aktualnie najszybciej rozwijającym się narzędziem Business Intelligence i powoli prześciga dotychczasowego lidera rynku - Tableau.