Epidemia ransomware dotyczy już prawie połowy firm
Indywidualni użytkownicy, ale też przedsiębiorcy, są świadomi konieczności wykonywania kopii zapasowych swoich dokumentów. Z badań Krollontrack wynika, że 3 na 4 konsumentów i firm na świecie wykonuje backup, z czego 33% przechowuje skopiowane dane w chmurze . Eksperci Onex Group, którzy oferują klientom darmową usługę backupu na pół roku , wskazują, że wśród polskich firm odsetek regularnie wykonujących backup danych w chmurze jest niższy niż na świecie, ale wskaźnik ten będzie rósł, bo to najbezpieczniejsza forma przechowywania cyfrowych informacji.
Gromadzone przez przedsiębiorstwo dane to bardzo często zasób, którego nie da się przecenić. Bazy danych klientów, poufne informacje, wyniki finansowe to tylko przykłady informacji, których firma nigdy nie chciałaby utracić. Stąd odpowiednia ich ochrona staje się koniecznością. Zwłaszcza w obliczu nasilonych ataków hakerskich, które mają uniemożliwić nam dostęp i korzystanie z plików. Dlatego na bieżąco powinniśmy edukować personel, aktualizować system i co niezwykle istotne, tworzyć kopie zapasowe dokumentów. Wówczas w razie awarii sieci czy dysków twardych, zaszyfrowania, usunięcia lub kradzieży danych, aktualny backup pozwoli nam na zachowanie ciągłości pracy. W Polsce nadal robienie kopii zapasowych nie jest popularne, ale w najbliższym czasie będzie się to zmieniało
Wartość danych firmowych nie do przecenienia
Żyjemy w ekonomii danych – The Economist podaje, że są one obecnie najcenniejszym zasobem. Im więcej używamy urządzeń podpiętych do Internetu, tym więcej cyfrowych śladów tworzymy i tym lepiej nasza firma może funkcjonować. Ten mechanizm świetnie widać na przykładzie Tesli, która sprzedała zaledwie 25 tys. aut w I kwartale 2017 roku, a jest warta więcej od General Motors, który w tym okresie sprzedał 2,3 mln . Jedną z wartości dodanych firmy są właśnie cyfrowe informacje zbierane przez samojezdne pojazdy Tesli, które następnie poddawane są wnikliwej analizie i pomagają ulepszać produkt. Wartość firmowych informacji doskonale znają też cyberprzestępcy, którzy próbujący wyłudzić dane wrażliwe metodą phishingu lub zaszyfrować nasze pliki przy pomocy złośliwego oprogramowania zwanego ransomware. Tylko w 2017 roku cyberprzestępcy przeprowadzili trzy ataki ransomware o globalnym zasięgu. Europol szacuje, że sam wirus WannaCry błyskawicznie zainfekował 200 000 komputerów w 150 krajach świata, a średni koszt okupu wynosił od 300 do 600 dolarów.
Chmura najbezpieczniejszym sejfem dla firmowych danych
Dotychczas ofiarami ransomware padali najczęściej użytkownicy indywidualni, których komputery nie były wystarczająco dobrze zabezpieczone. Zarówno w 2015, jak i 2016 roku aż 70% infekcji odnotowano na prywatnym sprzęcie. Jednak już w pierwszej połowie 2017 roku widać zmianę tendencji. Firmy stały się celami ataków typu ransomware na niespotykaną dotąd skalę – 42%. Zmianę taktyki przestępców widać też po średniej kwocie żądanego okupu. Ze względu na większą liczbę komputerów w firmach, żądana kwota zmniejszyła się ze średnio 1 tys. dol. do 540 dol. od komputera.
Bezpieczeństwo naszych firmowych danych zależy od dwóch czynników: świadomości pracowników oraz systematycznego wykonywania kopii zapasowych, co jest o tyle proste, że np. usługa Microsoft Azure Backup pozwala na pełną automatyzację tego procesu. Dlatego stawiamy na edukację naszych klientów i zapewniamy im pół roku darmowego przechowywania backupów w chmurze. Przez ten czas mają możliwość dokładnego przetestowania systemu, poznania jego zalet i wyrobienia w sobie nawyku tworzenia kopii zapasowych online. Cloud jest prostym i intuicyjnym rozwiązaniem, chroniącym nasze pliki lepiej niż bankowy sejf, zwłaszcza jeżeli postawimy na sprawdzone rozwiązanie, jakim jest wspomniany Microsoft Azure, w którym dane są automatycznie szyfrowane. Tylko ich właściciel ma do nich dostęp i może je odszyfrować na własny użytek. Informacje przechowywane są w dwóch serwerowniach, rozmieszczonych w różnych lokalizacjach geograficznych, w 3 oddzielnych kopiach. Multiplikacja gwarantuje 99,9% niezawodności usługi i daje pewność, że w razie konieczności odzyskamy dane
Polecamy również

Wsparcie IT dla firm

Jak poprawić komunikację w firmie dzięki Office 365? Teams , Skype i Planner.

Wdrożenie Office 365 w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu

Najważniejsze korzyści płynące z Power BI

Dlaczego warto robić Backup? Jak go wykonać?

Dlaczego w Onex Group wdrożyliśmy chmurę Azure?

Oszczędność pieniędzy dzięki chmurze. Jak zyskać przenosząc się do Azure?

Na czym polega efektywna praca z Office 365?

Na czym polegają wdrożenia usługi Office 365?

Kompleksowe środowisko pracy w chmurze w Northgate Logistics

Jak zabezpieczyć dane korzystając z chmury Microsoft?

Korzyści płynące z chmury królują nad zagrożeniami

Firmy MŚP coraz bardziej zorientowane na chmurę

Spada liczba ataków phishingowych. MŚP w grupie podwyższonego ryzyka

Polska coraz bardziej gotowa na chmurową rewolucję

Dwie trzecie firm z sektora MŚP pracuje w chmurze, więcej o 16 pp. niż rok temu

Pracownik największym zagrożeniem dla poufności danych

Przybywa możliwości i zachęt do szkolenia przez internet

Boją się chmury, pomimo braku problemów?

Rosną obawy o bezpieczeństwo chmury

Ponad połowa przedsiębiorców nigdy nie miała negatywnych doświadczeń z chmurą

Chmura pochłania co najmniej 15 proc. budżetu IT

Z Office 365 korzysta już co piąty pracownik

MŚP coraz częściej ofiarami ataków hakerskich

Co druga licencja w Polsce jest nielegalna

Przedsiębiorcy coraz częściej stawiają na chmurowe usługi dodatkowe

Chmura: im mniejsza firma, tym bardziej obawia się o bezpieczeństwo danych

Polski biznes chętnie korzysta z rozwiązań chmurowych

Trendy w rozwiązaniach chmurowych: hybryda zyskuje na znaczeniu

Większość polskich firm organizuje szkolenia stacjonarne, ale e-learning zyskuje na znaczeniu

Co druga firma w Polsce korzysta z rozwiązań chmurowych

Za nami przełomowy rok w kontekście usług chmurowych

Start-upy rozwijają skrzydła w chmurze

Nowy Office 2016 – jak zmienił się Excel?

Office 365 – korporacyjne standardy w małej i średniej firmie

Rośnie popularność Office 365 w sektorze MŚP

Microsoft Publisher – aplikacja DTP w pakietach MS Office

Skype dla firm: zabezpieczenia klasy korporacyjnej i intuicyjny interfejs
