Dwie trzecie firm z sektora MŚP pracuje w chmurze, więcej o 16 pp. niż rok temu
Już 67 proc. małych i średnich firm w Polsce korzysta z rozwiązań chmurnych. Oznacza to znaczący wzrost aż o 16 pp. w porównaniu do ubiegłorocznej edycji badania – wynika z raportu „Chmura w MŚP. Zaufanie czy ostrożność przedsiębiorców?” przygotowanego przez Onex Group. Zdecydowana większość firm (aż 92 proc.) uważa, że chmura jest przydatna w codziennej pracy. W szczególności przedsiębiorcy korzystają z e-maili w chmurze (90 proc.), dwie trzecie gromadzi dane firmowe, a 58 proc. wykorzystuje różnego typu komunikatory. Eksperci Onex Group zwracają uwagę, że obecnie wykorzystywane narzędzia są raczej podstawowe, ale w perspektywie najbliższych lat korzystanie z rozwiązania będzie bardziej kompleksowe.
"Rosnące lawinowo zainteresowanie małych i średnich firm usługami chmurowymi w Polsce to trend, jaki obserwujemy już od kilku lat. Z roku na rok sprzedajemy coraz więcej licencji na takie narzędzia jak Office 365 czy Microsoft Azure. Wynika to z kilku powodów. Przede wszystkim, przedsiębiorcy mają coraz większą świadomość korzyści, jakie wynikają z korzystania z rozwiązań chmurowych. Po drugie, edukacja w zakresie bezpieczeństwa chmury przynosi efekty w postaci większego zaufania do tego narzędzia. Po trzecie, światowe trendy pokazują, że już w niedługim czasie przedsiębiorstwa, które w ogóle nie korzystają z chmury, będą miały w świecie biznesu pod górkę. Nasi rodzimi przedsiębiorcy zaczynają zdawać sobie z tego sprawę."
- mówi Jakub Hryciuk, dyrektor zarządzający w Onex Group.

Coraz więcej „Misiów” z chmurą za pan brat
Z badania „Chmura w MŚP. Zaufanie czy ostrożność przedsiębiorców?” przygotowanego przez Onex Group wynika, że rozwiązania chmurowe zostały wdrożone już w dwóch firmach z sektora MŚP na trzy (67 proc.). Oznacza to, że w większości małych i średnich firm korzysta się nie tylko z e-maila, który jest podstawowym narzędziem chmurowym, ale również z dodatkowych narzędzi, takich jak komunikatory, systemy ułatwiające obieg czy segregowanie dokumentów. W ubiegłorocznej edycji badania odsetek takich firm był mniejszy i wynosił 51 proc.
Co więcej, prawie co drugi przedsiębiorca korzystający na co dzień z rozwiązań chmurowych twierdzi, że są one niezbędne lub bardzo przydatne w codziennej pracy, a kolejne 44 proc. wskazało, że są przydatne. Odsetek tych, którzy twierdzą, że chmura jest mało przydatna lub nieprzydatna w obu edycjach badania był znikomy i wynosił zaledwie 4 proc.
Poczta najpopularniejszym rozwiązaniem chmurowym
Na podium najbardziej popularnych rozwiązań chmurowych znajduje się poczta elektroniczna, z której korzysta aż 90 proc. przedsiębiorców. W 2016 roku było ich niewiele mniej, bo 86 proc. Na drugim miejscu znajdują się narzędzia umożliwiające gromadzenie danych firmowych, z których korzysta dwie trzecie przedsiębiorców (65 proc.). Podium domykają komunikatory różnego typu, które wykorzystuje 58 proc. firm. Warto przy tym zwrócić uwagę, że w 2016 roku z komunikatorów korzystało tylko 42 proc. firm. Oznacza to wzrost o aż 16 pp.
Co ciekawe, korzystanie z konkretnych rozwiązań chmurowych różnicuje się w zależności od wielkości przedsiębiorstwa. Małe firmy, zatrudniające do 49 osób, częściej przechowują w chmurze dane marketingowe (52 proc. w porównaniu do 41 proc. w średnich firmach zatrudniających od 50 do 249 pracowników). Odwrotna tendencja jest natomiast w przypadku systemów ułatwiających obieg dokumentów – znajdziemy je w 61 proc. średnich firm i tylko w 53 proc. małych firm.
"Wykorzystywane przez polskie firmy narzędzia chmurowe są raczej podstawowe. Często zdarza się tak, że przedsiębiorcy nie tylko nie wykorzystują narzędzi, które są na wyciągnięcie ręki, ale nawet tych, do których mają opłacony dostęp. Czasem wydaje im się to zbyt skomplikowane, a czasem obawiają się o kwestie związane z bezpieczeństwem. W obu jednak przypadkach odpowiedzialność za uświadamianie firm spoczywa na dostawcach. To nasze zadanie, aby prezentować pełen zakres możliwości rozwiązań chmurowych i edukować w zakresie bezpieczeństwa tego narzędzia."
– mówi Rafał Suchożebrski, dyrektor sprzedaży Onex Group.
Polecamy również

Wsparcie IT dla firm

Jak poprawić komunikację w firmie dzięki Office 365? Teams , Skype i Planner.

Wdrożenie Office 365 w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu

Najważniejsze korzyści płynące z Power BI

Dlaczego warto robić Backup? Jak go wykonać?

Dlaczego w Onex Group wdrożyliśmy chmurę Azure?

Oszczędność pieniędzy dzięki chmurze. Jak zyskać przenosząc się do Azure?

Na czym polega efektywna praca z Office 365?

Na czym polegają wdrożenia usługi Office 365?

Kompleksowe środowisko pracy w chmurze w Northgate Logistics

Jak zabezpieczyć dane korzystając z chmury Microsoft?

Epidemia ransomware dotyczy już prawie połowy firm

Korzyści płynące z chmury królują nad zagrożeniami

Firmy MŚP coraz bardziej zorientowane na chmurę

Spada liczba ataków phishingowych. MŚP w grupie podwyższonego ryzyka

Polska coraz bardziej gotowa na chmurową rewolucję

Pracownik największym zagrożeniem dla poufności danych

Przybywa możliwości i zachęt do szkolenia przez internet

Boją się chmury, pomimo braku problemów?

Rosną obawy o bezpieczeństwo chmury

Ponad połowa przedsiębiorców nigdy nie miała negatywnych doświadczeń z chmurą

Chmura pochłania co najmniej 15 proc. budżetu IT

Z Office 365 korzysta już co piąty pracownik

MŚP coraz częściej ofiarami ataków hakerskich

Co druga licencja w Polsce jest nielegalna

Przedsiębiorcy coraz częściej stawiają na chmurowe usługi dodatkowe

Chmura: im mniejsza firma, tym bardziej obawia się o bezpieczeństwo danych

Polski biznes chętnie korzysta z rozwiązań chmurowych

Trendy w rozwiązaniach chmurowych: hybryda zyskuje na znaczeniu

Większość polskich firm organizuje szkolenia stacjonarne, ale e-learning zyskuje na znaczeniu

Co druga firma w Polsce korzysta z rozwiązań chmurowych

Za nami przełomowy rok w kontekście usług chmurowych

Start-upy rozwijają skrzydła w chmurze

Nowy Office 2016 – jak zmienił się Excel?

Office 365 – korporacyjne standardy w małej i średniej firmie

Rośnie popularność Office 365 w sektorze MŚP

Microsoft Publisher – aplikacja DTP w pakietach MS Office

Skype dla firm: zabezpieczenia klasy korporacyjnej i intuicyjny interfejs
