Co druga licencja w Polsce jest nielegalna
Jak wynika z najnowszego raportu BSA Global Software Survey prawie połowa (48 proc.) aplikacji w Polsce jest wykorzystywana bez licencji. To spadek o 3 p.p. w porównaniu z poprzednią edycją badania, jednak nadal odbiegamy od średniej Unii Europejskiej, która wynosi 29 proc. Lepiej wypadamy natomiast na tle Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie średnia użytkowników korzystających z nielegalnych programów wynosi 58 proc. Jak wskazują eksperci Onex Group, firmy zajmującej się dystrybucją oprogramowania Microsoft wśród małych i średnich firm, decyzja o zakupie nielegalnych licencji to często wynik zwykłej niewiedzy i chęci zaoszczędzenia pieniędzy.
Nielegalne oprogramowanie rozprowadzane jest najczęściej na serwisach aukcyjnych, na których można dokonać zakupu produktów m.in. Microsoft w niższych cenach. Warto jednak pamiętać o konsekwencjach takiej transakcji.
Choć liczba nielegalnych licencji w Polsce spada, to i tak odsetek ten pozostaje wysoki. Zdarzają się klienci, którzy pytają nas o tańsze oferty dostępne na portalach aukcyjnych i niemal w 100 proc. są one nielegalne. Najczęściej klientami takich aukcji kieruje zwykła niewiedza. Jednak często można się spotkać z przeświadczeniem, że skoro ktoś zapłacił, to znaczy, że nie ma problemu. Warto również pamiętać, że nielegalni dostawcy oprogramowania, często obarczają je również niechcianymi elementami, w tym wirusami, które później pomagają dokonać cyberataku na danego klienta. Do duże zagrożenie
Odsetek nielegalnych licencji w Polsce powyżej średniej europejskiej
Z raportu BSA Global wynika, że problem nielegalnego oprogramowania dotyczy wszystkich krajów na świecie. W niektórych miejscach, takich jak Bangladesz czy Wenezuela, odsetek nielicencjonowanych aplikacji przekracza 85 proc. całego rynku. Również w Europie są kraje, w których sytuacja nie wygląda najlepiej. W Armenii i Mołdawii 86 proc. aplikacji jest nielegalnych, na Białorusi 85 proc., a na Ukrainie 82 proc.
Jak na tym tle wypada Polska? Prawie co druga aplikacja dostępna w naszym kraju pochodzi z nielegalnego źródła. To wynik znacznie odbiegający od średniej w Unii Europejskiej, która wynosi 29 proc. Wśród wszystkich krajów Europy plasujemy się w połowie stawki. W Polsce jest za to lepiej niż w wielu krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Tutaj średni odsetek użytkowników nielegalnego oprogramowania wynosi aż 58 proc. Wśród państw Europy Centralnej i Wschodniej, Polska znajduje się na szóstym miejscu. Mniej nielegalnego oprogramowania jest tylko w Czechach (33 proc.), na Słowacji (36 proc.), Węgrzech (38 proc.), w Estonii (42 proc.) i Słowenii (43 proc.).
Ile jest wart nielegalny rynek?
Ogólna wartość nielegalnego oprogramowania rozprowadzonego w Unii Europejskiej wyniosła w ubiegłym roku ponad 11 mld dolarów. To spadek o ponad 2 mld w stosunku do danych z 2014 roku. W Polsce, wartość tego rynku szacowana jest na 0,45 mld dolarów i również, podobnie jak w krajach Unii Europejskiej, spada. Od 2011 roku, kiedy wynosiła rekordowe 0,62 mld dolarów, spadek ten wynosi prawie 0,2 mld.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że spadek wartości nielegalnie rozprowadzanego oprogramowania, będzie się utrzymywał w kolejnych latach. Z jednej strony, konsumenci są coraz bardziej świadomi, z drugiej, już teraz wiele aplikacji jest mniej podatnych na nielegalne oprogramowanie. Jeżeli dorzucimy do tego działania edukacyjne, mające na celu uświadamianie konsekwencji wynikających z korzystania z nielicencjonowanych narzędzi, możemy zakładać, że Polska będzie się powoli zbliżała do średniej Unii Europejskiej pod względem odsetka nielegalnego oprogramowania
* Raport BSA Global Software Survey wylicza ilość i wartość nielicencjonowanego oprogramowania zainstalowanego na komputerach w danym roku. W sumie badanych jest 116 państw.
Polecamy również

Wsparcie IT dla firm

Jak poprawić komunikację w firmie dzięki Office 365? Teams , Skype i Planner.

Wdrożenie Office 365 w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu

Najważniejsze korzyści płynące z Power BI

Dlaczego warto robić Backup? Jak go wykonać?

Dlaczego w Onex Group wdrożyliśmy chmurę Azure?

Oszczędność pieniędzy dzięki chmurze. Jak zyskać przenosząc się do Azure?

Na czym polega efektywna praca z Office 365?

Na czym polegają wdrożenia usługi Office 365?

Kompleksowe środowisko pracy w chmurze w Northgate Logistics

Jak zabezpieczyć dane korzystając z chmury Microsoft?

Epidemia ransomware dotyczy już prawie połowy firm

Korzyści płynące z chmury królują nad zagrożeniami

Firmy MŚP coraz bardziej zorientowane na chmurę

Spada liczba ataków phishingowych. MŚP w grupie podwyższonego ryzyka

Polska coraz bardziej gotowa na chmurową rewolucję

Dwie trzecie firm z sektora MŚP pracuje w chmurze, więcej o 16 pp. niż rok temu

Pracownik największym zagrożeniem dla poufności danych

Przybywa możliwości i zachęt do szkolenia przez internet

Boją się chmury, pomimo braku problemów?

Rosną obawy o bezpieczeństwo chmury

Ponad połowa przedsiębiorców nigdy nie miała negatywnych doświadczeń z chmurą

Chmura pochłania co najmniej 15 proc. budżetu IT

Z Office 365 korzysta już co piąty pracownik

MŚP coraz częściej ofiarami ataków hakerskich

Przedsiębiorcy coraz częściej stawiają na chmurowe usługi dodatkowe

Chmura: im mniejsza firma, tym bardziej obawia się o bezpieczeństwo danych

Polski biznes chętnie korzysta z rozwiązań chmurowych

Trendy w rozwiązaniach chmurowych: hybryda zyskuje na znaczeniu

Większość polskich firm organizuje szkolenia stacjonarne, ale e-learning zyskuje na znaczeniu

Co druga firma w Polsce korzysta z rozwiązań chmurowych

Za nami przełomowy rok w kontekście usług chmurowych

Start-upy rozwijają skrzydła w chmurze

Nowy Office 2016 – jak zmienił się Excel?

Office 365 – korporacyjne standardy w małej i średniej firmie

Rośnie popularność Office 365 w sektorze MŚP

Microsoft Publisher – aplikacja DTP w pakietach MS Office

Skype dla firm: zabezpieczenia klasy korporacyjnej i intuicyjny interfejs
