Chmura pochłania co najmniej 15 proc. budżetu IT
Połowa firm inwestuje ponad 15 proc. budżetu IT w rozwiązania chmurowe, a wśród nich już co piąta nawet 25 proc. – wynika z raportu „Cloud Security” opublikowanego przez firmę CloudPassage. Przedsiębiorcy dostrzegają też coraz więcej korzyści rozwiązań chmurowych: na pierwszym miejscu wskazują jej dostępność, na drugim obniżenie kosztów. Podium domyka skalowalność. Eksperci Onex Group zwracają uwagę, że jedyną barierą pozostają kwestie związane z bezpieczeństwem, a dokładniej poufnością danych.
Do chmury nie trzeba przedsiębiorców namawiać. Wiedzą, że dzięki niej ich praca będzie łatwiejsza, a koszty ponoszone na infrastrukturę IT, niższe. Nadal jednak barierę stanowią kwestie związane z poufnością danych w relacji usługodawca-usługobiorca. Część klientów obawia się, że przekazując dane firmowe drugiemu podmiotowi, naraża je na ryzyko związane z tym, że usługodawca w jakiś sposób użyje tych danych, sprzeda je reklamodawcom czy będzie szpiegował swoich klientów. Jednak w przypadku największych dostawców, takich jak Microsoft, jest to obawa nieuzasadniona. Dlatego stale powiększa się grono tych, którzy właśnie dlatego przenoszą dane do chmury, że wiedzą, że są tam bardziej bezpieczne
Dużo chmur, bo to tańsze i wydajniejsze
Przedsiębiorcy oswoili się już z rozwiązaniami chmurowymi, takimi jak Office 365, z których korzystają aktywnie od kilku lat. Wraz z czasem wyklarowały się również korzyści jakie wynikają z używania tych produktów. Do najważniejszych, wymienianych przez połowę firm, należy dostępność. Na drugim miejscu korzyści chmury znajduje się obniżenie kosztów, które dostrzega 41 proc. przedsiębiorców. Firmy, zamiast inwestować w skomplikowaną infrastrukturę IT, kupują jeden produkt, który daje im korporacyjne standardy w niższej cenie. Dla 36 proc. przedsiębiorców ważna jest również skalowalność rozwiązania, która pozwala dostosować produkt do potrzeb danej firmy.
Coraz więcej danych, ale i pieniędzy w chmurze
Najczęściej gromadzone dane w chmurze to te pochodzące ze skrzynek e-mail – z takiego rozwiązania korzysta już 44 proc. przedsiębiorstw. Co trzecia firma w chmurze gromadzi dane o klientach, takie jak nazwiska i dane kontaktowe, a także informacje marketingowe i sprzedażowe. Dane pracownicze i płacowe w chmurze zbiera 30 proc. przedsiębiorców. Rzadziej natomiast w chmurze gromadzi się dane dotyczące własności intelektualnej – zaledwie 18 proc. firm. W związku z tym, że chmura gromadzi coraz więcej zasobów, wydatki na nią również się zwiększają. Ponad jedna trzecia organizacji (38 proc.) przeznacza na ten cel do 15 proc. całkowitych inwestycji w infrastrukturę IT, ale już co piąta nawet 25 proc.
Chmura już nie nowa, ale obawy zamiast spadać rosną
Bariera związana z bezpieczeństwem chmury w zakresie poufności danych stanowi najważniejszy czynnik powodujący, że rozwiązania tego typu nie zaadaptowały się całkowicie. Co ciekawe, obawy te zamiast spadać rosną. Ogólne kwestie bezpieczeństwa martwią aż 53 proc. przedsiębiorców w porównaniu do 45 proc. w ubiegłorocznej edycji raportu „Cloud Security”. Wzrosły również obawy związane z kwestiami prawnymi i regulacyjnymi (42 proc. w porównaniu do 29 proc.).
Nieco mniej martwi natomiast przedsiębiorców kwestia utraty danych – 40 proc. w porównaniu do 41 proc. w ubiegłorocznej edycji.
Zapewne jest to związane z tym, że na obszar bezpieczeństwa danych firmowych w chmurze kładzie się największy nacisk. Edukacja w tym zakresie jest powszechna. Przedsiębiorcy łatwo mogą odnaleźć informacje o tym, że to właśnie rozwiązania chmurowe zapewniają największe bezpieczeństwo, stąd ich obawy minimalnie spadają. Nadal jednak dotyczą 40 proc. przedsiębiorców, co wskazuje na to, że edukacja nadal jest potrzebna
Polecamy również

Wsparcie IT dla firm

Jak poprawić komunikację w firmie dzięki Office 365? Teams , Skype i Planner.

Wdrożenie Office 365 w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu

Najważniejsze korzyści płynące z Power BI

Dlaczego warto robić Backup? Jak go wykonać?

Dlaczego w Onex Group wdrożyliśmy chmurę Azure?

Oszczędność pieniędzy dzięki chmurze. Jak zyskać przenosząc się do Azure?

Na czym polega efektywna praca z Office 365?

Na czym polegają wdrożenia usługi Office 365?

Kompleksowe środowisko pracy w chmurze w Northgate Logistics

Jak zabezpieczyć dane korzystając z chmury Microsoft?

Epidemia ransomware dotyczy już prawie połowy firm

Korzyści płynące z chmury królują nad zagrożeniami

Firmy MŚP coraz bardziej zorientowane na chmurę

Spada liczba ataków phishingowych. MŚP w grupie podwyższonego ryzyka

Polska coraz bardziej gotowa na chmurową rewolucję

Dwie trzecie firm z sektora MŚP pracuje w chmurze, więcej o 16 pp. niż rok temu

Pracownik największym zagrożeniem dla poufności danych

Przybywa możliwości i zachęt do szkolenia przez internet

Boją się chmury, pomimo braku problemów?

Rosną obawy o bezpieczeństwo chmury

Ponad połowa przedsiębiorców nigdy nie miała negatywnych doświadczeń z chmurą

Z Office 365 korzysta już co piąty pracownik

MŚP coraz częściej ofiarami ataków hakerskich

Co druga licencja w Polsce jest nielegalna

Przedsiębiorcy coraz częściej stawiają na chmurowe usługi dodatkowe

Chmura: im mniejsza firma, tym bardziej obawia się o bezpieczeństwo danych

Polski biznes chętnie korzysta z rozwiązań chmurowych

Trendy w rozwiązaniach chmurowych: hybryda zyskuje na znaczeniu

Większość polskich firm organizuje szkolenia stacjonarne, ale e-learning zyskuje na znaczeniu

Co druga firma w Polsce korzysta z rozwiązań chmurowych

Za nami przełomowy rok w kontekście usług chmurowych

Start-upy rozwijają skrzydła w chmurze

Nowy Office 2016 – jak zmienił się Excel?

Office 365 – korporacyjne standardy w małej i średniej firmie

Rośnie popularność Office 365 w sektorze MŚP

Microsoft Publisher – aplikacja DTP w pakietach MS Office

Skype dla firm: zabezpieczenia klasy korporacyjnej i intuicyjny interfejs
